czwartek, 23 sierpnia 2018

Przyjaciele

BRONISŁAW GRZEGORZ BUNI TUSK




Bronisław Grzegorz Tusk zwany BUNI


Bronisław TUSK, pseudonim Buni (1935-2000), rzeźbiarz-ceramik, malarz. Ukończył Liceum Antoniego Kenara w Zakopanem, studia w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i gdańskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (dyplom 1965). Zafascynowany literaturą, jego pracownia bywała salonem literackim oraz miejscem prywatnych promocji książek (m.in. Mieczysława Czychowskiego, Pawła Huelle, Marka Nowakowskiego, Zbigniewa Żakiewicza).

Częstymi motywami dzieł Buniego są motywy mitologiczne oraz muzyczne. Za siedem rzeźb z cyklu muzycznego otrzymał nagrodę na ogólnopolskiej wystawie w BWA w Sopocie. Od początku związany z Konkursem Poetyckim Czerwonej Róży organizowanym przez Klub Studentów Wybrzeża ŻAK w Gdańsku. Wykonawca statuetek Pióra, Wiatru od morza, Pegaza.

Prace wystawiał w Berlinie (1954), Lund (Szwecja, 1956), Leningradzie (dzisiejszy Petersburg, 1984). Kilkadziesiąt prac znajduje się w kolekcjach zagranicznych ( Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Pałac Cesarski w Pekinie - dział sztuki pozachińskiej inspirowanej przez sztukę chińską).

Znaną i obrosłą legendą jest statuetka Don Kichota oraz jeden z ostatnich obrazów. Najbardziej znane są jego statuetki "Pióro", "Wiatr od morza", "Pegaz", "Don Kichot".

Prace Buniego wystawiane były w Berlinie, Lund, Leningradzie. Nagrodzony na ogólnopolskiej wystawie w BWA w Sopocie za siedem rzeźb z cyklu muzycznego. Otrzymał także (zespołowo) nagrodę na Biennale Sztuki w Wenecji i Berlinie za drzeworyty odbijane na tkaninie. Kilkaset jego prac znajduje się w zbiorach polskich, w wiele także w kolekcjach zagranicznych, m. in. Museum of Modern Art w Nowym Jorku czy w Pałacu Cesarskim w Pekinie.

 SŁAWOMIR MAJEWSKI


"Był barwną i prawie legendarną postacią, współtworzył klimat artystyczny Gdańska; na liście Gdańszczan Tysiąclecia, uplasował się na 104 pozycji. Zmarł nagle 28.03.2000 r., miał 64 lata. Spoczywa wraz z rodzicami w rodzinnym grobowcu na cmentarzu katolickim w Sopocie.

9 marca 2005 r. z inicjatywy przyjaciela-gdańszczanina Wojciecha Rutkowskiego odsłonięto tablicę poświęconą pamięci Buniego, którą wmurowano na ścianie domu przy ul. Kaletniczej 1/2 gdzie miał swoją pracownię; napisano na niej TU ŻYŁ, TWORZYŁ, BIESIADOWAŁ.
 
Tekst: Sigrid - Córka Artysty 





BUNI

z uśmiechem pułkownika jose arcadio
Buni spowijał siwą brodę w piankę
piwa powoli sącząc czas
jakby ten miał własności gumy
i słuchał nadpitych dusz
na przedprożu piwnej
bo na jakiej innej ulicy?
kiedy padał deszcz bzdur
chronił się pod parasol uśmiechu
tu mnie nie sięgniesz, prostaku!
a rusztowania dłoni
ceramicznie blade choć
odrobiną miedzi i kobaltu
powleczone
stanowczo odpychały wszelkie
podłości
jeżeli jezus przechadzał się kiedyś
od bazyliki do zbrojowni nie wątpię
że bywało przysiedział chwil parę
Buni wszak bliźniaczo był podobny
w kurzu pracowni
wiolonczelista
między dzbanem a Panem
i Buniego cieniem

1.IX.2003

Buniemu - sławek





BUNI: AUTOPORTRETY