środa, 24 grudnia 2014

HOKUSAI KATSUSHIKA, JAPOŃSKI OJCIEC

Europejskiego impresjonizmu?


HOKUSAI KATSUSHIKA (jap. Katsushika Hokusai, znany głównie pod imieniem Hokusai, ur. 23 września 1760 w Edo (obecnie Tokio), zm. 10 maja 1849) – jeden z najwybitniejszych i najpłodniejszych japońskich malarzy i twórców barwnych drzeworytów w stylu ukiyo-e.

Podpisując dzieła posługiwał się wieloma (co najmniej trzydziestoma) pseudonimami, m.in. Shunrō, Sōri, Taito, Manji. Uczył się w pracowni Shunshō. Zasłynął jako niezwykle płodny artysta, świetny rysownik, pejzażysta, ilustrator i karykaturzysta. W swych obrazach zaludnionych najczęściej mnóstwem postaci, odtwarzał ówczesną Japonię. Malarz ten tworzył wizerunki współczesnych sobie poetów. Malował m.in. kwiaty, żółwie, bażanty, koguty, sto poematów, mosty i kaskady. Namówiony przez swoich uczniów wydał 15 tomów szkiców i rysunków pt. Manga (1814).

Jego dzieła wywarły głęboki wpływ na impresjonistów europejskich takich jak Claude Monet i innych. Jego najbardziej znanym dziełem jest cykl drzeworytów ukiyo-e pt. 36 widoków na górę Fudżi, który powstał w latach 1826-33 w okresie Taito. Składa się on tak naprawdę z 46 grafik (10 zostało dodanych później). Oprócz obrazów i rysunków, stworzył ilustracje do ponad 500 książek, z których część sam napisał.


Czy warto zaznajamiać się z jego sztuką? Uważam, że nie znając twórczości HOKUSAI, nie zrozumiemy źródeł impresjonizmu, wpływu tego geniusza na twórczość m.in. Picassa, Modiglianiego i dziesiątków innych, największych z największych europejskich malarzy. Jestem zauroczona jego drzeworytami a szczególnie - nie będę w tym ani odosobniona ani oryginalna - jego 36 widoków na górę Fudżi